Kospet Hope - smartwatch z funkcjami telefonu

Producenci smartphonów ciągle prześcigają się w tworzeniu coraz wydajniejszych urządzeń. Co chwile wychodzi nowy telefon, z mocniejszym procesorem, pojemnością pamięci RAM czy aparatem z większą liczbą megapikseli. Jednak gdy patrzymy na rynek inteligentnych zegarków, mamy pewien zastój. Co prawda praktycznie co tydzień mamy premierę nowego urządzenia z chińskiego rynku, ale w większości nie znamy producenta, a same parametry nie wzbudzają nawet naszej ciekawości. Nawet czołowi producenci wygląda jakby zatrzymali się parę lat temu. Weźmy chociażby jeden z najnowszych i najnowocześniejszych, czyli Samsung Galaxy Watch SM-R810. Posiada on wszystko co SmartWatch mieć powinien: pulsometr, GPS, Bluetooth, WiFi oraz oszczędny wyświetlacz AMOLED. Za około 1200 zł dostajemy więc porządny inteligentny zegarek od Samsunga, ale posiadający tylko 768 MB pamięci RAM! Na dane mamy 4 GB pamięci wewnętrznej RAM, ale tylko około połowa dostępna jest dla użytkownika! Nie jest to dużo, ale tak obecnie wygląda większość tego typu urządzeń.

Na szczęście w końcówce 2018 roku premierę miał nowy SmartWatch marki Kospet. Producent chwali się, że jest to pierwszy na świecie SmartWatch o ceramicznej obudownie z tak dużą ilością pamięci RAM i ROM. W recenzji na Mods-Kodi zajmiemy się inteligentnym zegarkiem Kospet Hope z 3 GB RAM i 32 GB ROM. Zegarek pochodzi ze sklepu Gearbest i wysłany został z magazynu w Chinach. Dzięki przesyłce typu Priority Line, Kospet Hope dotarł do mnie w niecałe 3 tygodnie i obyło się bez dodatkowych opłat.

Sprawdziłem jak radzi sobie na co dzień jako urządzenie do komunikacji, zegarek sportowy, odtwarzacz multimediów i... pilot do obsługi Kodi :)

Specyfikacja

Procesor: Mediatek MTK6739, do 1,25 Ghz
Pamięć operacyjna RAM: 3 GB
Pamięć na dane ROM: 32 GB
Rodzaj ekranu: AMOLED, dotykowy
Przekątna ekranu: 1,39''
Rozdzielczość wyświetlacza: 400x400 px, gęstość pikseli 160 dpi
Bluetooth: 4.0
WiFi: 2,4 GHz/5 GHz (802.11 a/b/g/n)
Obsługa kart SIM: nano SIM
Obsługiwane typy sieci komórkowej:
- GSM: 850/900/1800/1900 MHz
- WCDMA: 850/1900/2100 MHz, TD-SCDMA: B34/39
- FDD-LTE: B1/2/3/5/7/8/12/17/20, TDD-LTE: B38/39/40/41
System operacyjny: Android 7.1.1
Obsługiwane systemy: Android 5.1 i nowsze, iOS 8.0 i nowsze
Aplikacja do komunikacji z urządzeniem: WiiWatch2
Rozdzielczość apartu: 5.0 MP (interpolowana do 8.0 MP)
Bateria: 620 mAh
Czas działania w trybie uśpienia: około 3-5 dni
Czas działania w trybie aktywnym: około 1 dzień
Czas ładowania: około 3,5 godziny
Rodzaj złącza ładowania: magnetyczny kabel
Wbudowane czujniki: pulsomierz, G-Sensor, GPS + GLONASS
Inne: mikrofon, głośnik, wibracje
Wodoodporność: tak, IP67
Materiał obudowy: metal + ceramika
Długość obudowy: 4,9 cm
Grubość obudowy: 1,75 cm
Materiał paska: silikon
Długość paska: około 22,3 cm
Szerokość paska: około 2,4 cm
Długość zegarka z paskami: 26,5 cm
Waga: 70 g
Zawartość opakowania: zegarek Kospet Hope, paski silikonowe, kabel magnetyczny do ładowania z USB, folia ochronna na ekran, instrukcja obsługi w języku angielskim.

Opakowanie

Urządzenie zapakowane jest w miłe z wyglądu i przyjemne w dotyku czarne pudełko z logiem Kospet wytłoczonym na wierzchu. Na tyle mamy naklejkę z nazwą modelu oraz krótką specyfikację.

 

Opakowanie zawiera zegarek owinięty w torebkę oraz mniejsze pudełko na dedykowany kabel do ładowania. Pod pokrywką znajduje się jeszcze krótka instrukcja w języku angielskim. Fabrycznie zegarek posiada folię ochronną na wyświetlacz oraz dołączony silikonowy pasek (można go wymienić na dedykowany pasek skórzany). Dodatkowa folia na ekran również jest dostępna w zestawie.

 

Pierwsze wrażenia na widok samego zegarka są pozytywne. Obudowa urządzenia wykonana jest z ceramiki i metalu pokrytych czarną matową farbą. Szybka i osłona spasowane są bardzo starannie. Wyświetlacz zajmuje praktycznie cały obszar pod szkłem, z wyłączeniem obwiedni z podziałką godziną i minutową. Jedyne do czego trzeba się przyzwyczaić na samym początku obcowania z Kospet Hope to grubość koperty, która wynosi około 17 mm. Sama koperta jest również duża (49 mm), ale dzięki temu zegarek wygląda okazale i mieści czytelny wyświetlacz o przekątnej aż 1,39''.

 

Pierwsze uruchomienie

Zegarek obsługiwany jest za pomocą dwóch fizycznych przycisków po prawej stronie. Na górze znajduje się włącznik/guzik odblokowania, zaś u dołu przycisk do cofania. Reszta kontroli odbywa się za pomocą w pełni dotykowego ekranu i gestów.

 

Przed uruchomieniem postanowiłem naładować w pełni zegarek za pomocą magnetycznego kabla. Bieguny pozwalają na podłączenie wtyczki z pinami na obudowie zegarka tylko w jednym kierunku, a magnes jest na tyle silny, że kabel niemal sam ląduje we właściwym miejscu - bardzo wygodne rozwiązanie, które ma również na celu zapewnienie wodoszczelności obudowy.

 

 

Po przytrzymaniu górnego guzika włączamy po raz pierwszy urządzenie.

Na początku wyświetla się logotyp producenta, a później animacja Android. Następnie niezbędna jest konfiguracja, w której wybieramy język (wśród obszernej listy jest oczywiście język polski), potem podajemy parametry swojego ciała. Po wklepaniu wagi, wzrostu, płci oraz ustalonego celu dziennych kroków do przebycia wyświetli się kod QR. Pozwala on na pobranie aplikacji komunikującej się ze SmartWatchem.

 

W tym przypadku jest to apka WiiWatch 2, która w moim przypadku odpalana jest na smartphonie z Androidem 8.0. Kolejny mały kod QR służy do szybkiego sparowania zainstalowanej aplikacji poprzez bluetooth. Procedura polega na potwierdzeniu kodów na łączonych urzadzeniach.

 

 

Pierwsza konfiguracja za nami i zegarek wyświetla już godzinę. Teraz wystarczy jeszcze tylko zmiana strefy czasowej na UTC+1.

System operacyjny

Pewną bolączką telefonu może być system operacyjny. Google posiada system Android w wariantach na różne urządzenia, np. Android TV, do telewizorów i przystawek Android-Box. Istnieje też system o nazwie Wear OS (znany wcześniej jako Android Wear), który przystosowany właśnie do inteligentnych zegarków. Niestety Kospet nie zdecydował się na licencję na dopasowany system od Google. W zamian mamy podstawową wersję Android 7.1, ale ze specjalną nakładką na launcher.

 

 

Widać, że starano się zniwelować problemy z wyświetlaniem interfejsu systemu, który przewidziany jest na prostokątne ekrany, aby wszystko działo na okrągłym ekranie. Menu główne, ustawienia, tarcze zegara i wbudowane aplikacje "sportowe" wyglądają bardzo dobrze.

 

 

Gorzej gdy uruchomimy własne aplikacje instalowane ze sklepu Google Play. Do wyboru mamy dwa tryby wyświetlania interfejsu, które można przełączać w trakcie działania programu przytrzymując klawisz górny.

 

Czasem jednak część informacji zostaje poza obszarem wyświetlania lub przyciski są na tyle małe, że użytkowanie jest utrudnione. Przykładowo, możemy użyć dowolnej przeglądarki internetowej, lecz strony nie są przewidziane do wyświetlania w ten sposób i ciężko sprawdzić pocztę internetową poprzez standardowe www.

 

Oto kilka aplikacji, które moim zdaniem, są dość użyteczne na tym smartwatchu:
- Kore - Kodi Remote (do sterowania Kodi uruchomionym na moim Android-Box),
- AirDroid (łatwe przeglądanie i przenoszenie plików z zegarka, z poziomu komputera w sieci domowej WiFi),
- File Manager+ (bardziej rozbudowany menadżer plików, m.in. z trybem FTP),
- MX Player (odtwarzacz wideo z dobrym wsparciem dla kodeków).

 

 

Wbudowane są za to m.in:
- aplikacje do obsługi funkcji telefonu, kontaktów i SMS,
- prosty menadżer plików,
- podstawowa przeglądarka internetowa,
- odtwarzacz muzyki,
- aplikacja aparatu i galeria grafik,
- sklep Google Play,
- asystent (do łączenia ze smartphone i przesyłania plików),
- YouTube (działa funkcja wysyłania na Chromecast),
- wyszukiwanie głosowe (Asystent Google).

System obsługuje aktualizacje OTA. Otrzymany egzemplarz powiadomił mnie o nowej wersji. Pobranie i proces aktualizacji odbył się sprawnie i dość szybko. Najnowsza wersja oznaczona jest numerem Hope_B_20190127. Dostarczony zegarek posiadał domyślnie wersję, która pochodziła z listopada.

 

 

Jak zawsze też musiałem sprawdzić czy urządzenie poradzi sobie z odtwarzaczem Kodi. Mamy Androida z dotykowym wyświetlaczem, sporą pamięć operacyjną i procesor stosowany w różnych smartphone. Dla tego urządzenia aplikacja nie jest dostępna w sklepie Google Play, ale pobranie i instalacja z pliku APK, bezpośrednio ze strony twórców Kodi.tv, odbyła się bezproblemowo. Ciekawe jest, że Kodi, w odróźnieniu od innych aplikacji uruchamiwa się w innej orientacji - podczas gdy całe menu zegarka skierowane jest w kierunku osoby, która spogląd na ekran będący na nadgarsku, to Kodi wymaga podniesienia dłoni w góre! Zaraz po instalacji Kodi 18, zmieniłem skórkę na Estouchy, która ma większe przyciski dla interfejsu dotykowego.

 

Kodi działa poprawnie i można nawet uruchomić wtyczkę m-TVGuide! Dość ciężko poruszać się w menu, gdy część elementów nie mieści się na okrągłym ekranie, a zmiana trybu wyświetlania dodatkowo zmniejsza cały obraz. Warto jednak przyznać, że samo wideo jest płynne, nawet w jakości HD.

Sport

Sport to zdrowie, a zegarek może służyć jako opaska sportowa. Przesuwając tarczę zegara w bok, mamy dostęp do kilku aplikacji pomagających w mierzeniu naszych aktywności fizycznych. Znajdziemy tu tryby chodzenia, biegania, jazdy na rowerze, gry w piłkę nożną, koszykówkę, pingponga czy skakania ze skakanką. Zegarek posiada również aplikację monitorującą przebytą liczbę kroków oraz spalonych kalorii.

 

W obudowie znajduje się również fizyczny pulsometr, który współpracuje z urządzeniem, a także pozwala na sprawdzenie naszego stanu na sparowanym smartphone w aplikacji WiiWatch 2.

Zegarek

Jest to chyba podstawowa funkcja urządzenia. Zegarek, nawet inteligentny, w podstawowym założeniu wyświetla aktualny czas. Do wyboru mamy kilka tarcz, ale dostępne są również dodatkowe do pobrania z serwera producenta. Pobieranie odbywa się z poziomu zegarka lub poprzez aplikację WiiWatch 2. Można również stworzyć własny zegar z dowolnym zdjęciem w tle. Oprócz klasycznego wyglądu tarcz, są także cyfrowe wyświetlacze, a na ekranie możemy mieć, obok godziny, np. przebyte kroki, nasz puls czy wskaźnik naładowania baterii.

 

 

Ciekawą funkcją jest aktywowanie wyświetlacza. Zwykle robimy to górnym guzikiem, który wciskamy na chwilę. Łatwo jednak przyzwyczaić się do włączania ekranu przez ruch nadgarstkiem - przekręcając ręką w celu sprawdzenia godziny, urządzenie wykrywa to i wyświetlacz z tarczą staje się widoczny. Mała rzecz, a cieszy.

  

Telefon

Tył koperty kryje niewielką klapkę, którą otwiera się przez pod wadzenie plastiku w miejscu wgłębienia. Jest to slot ma kartę Nano SIM. Zegarek mimo swoich wymiarów, może służyć jako pełnoprawny telefon komórkowy. Obsługiwane są wszystkie popularne w Polsce sieci GSM 4G, w tym LTE w paśmie B20.

Co prawda możemy użyć wbudowanego głośnika i mikrofonu, ale jakość dźwięku nie zachwyca, a nasz rozmówca może słyszeć delikatne echo. Problem wynika prawdopodobnie z bliskiego ułożenie mikrofonu i głośnika, co jest przypadłością wielu tego typu konstrukcji. Na szczęście użycie zestawu bezprzewodowego bluetooth niweluje ten kłopot. Oprócz rozmów głosowych, można także wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe. Wyświetlacz jest na tyle czytelny, że bez problemu można odczytać treść SMS, ale wprowadzanie tekstu wymaga cierpliwości i celności przy celowaniu w malutki obszar klawisza klawiatury ekranowej.

Jest to raczej ciekawostka i nie sądzę, abym miał potrzebę używać wyłącznie smartwatcha w formie telefonu na co dzień. Może się za to przydać w miejscach, gdzie używanie telefonów jest zastrzeżone lub w sytuacjach awaryjnych, gdy padnie nam bateria smartphonu, a potrzebujemy pilnie sprawdzić SMS i zadzwonić.

Aparat

Nie jest to, może urządzenie szpiegowskie, lecz dla wielu osób wbudowane oko aparatu pozostaje zupełnie niezauważone pomiędzy dwoma podstawowymi klawiszami na obudowie. Do dyspozycji, w/g specyfikacji na stronie, mamy aparat o rozdzielczości 8 MP. Na prawdę jednak sensor posiada matrycę 5 MP. Nie jest to dużo, jeżeli spojrzymy na najnowsze aparaty w smartphone. Wystarczy jednak to szybkiego zdjęcia dokumentów czy dyskretnego sfotografowania obiektu, w miejscu gdzie wyjęcie zwykłego aparatu jest niemile widziane. Umieszczenie obiektywu w tym miejscu, ma jednak wadę, ponieważ przy robieniu zdjęcia należy pamiętać o wygięciu nadgarska. Gdy o tym zapomnimy, to czasem w kadrze może pozostać fragment naszej dłoni.

Fotki w dobrym świetle wychodzą przyzwoicie, ale słabe światło powoduje dużo szumu. Aparat nie posiada stabilizacji obrazu i wbudowana aplikacja nie posiada żadnych ustawień. Niestety nie udało mi się zainstalować aplikacji zewnętrznej Open Camera, która posiada zaawansowe opcje konfiguracyjne aparatu. Oprócz zdjęć, można również nagrywać filmy.

Aparat można wyzwalać poprzez piloty wbudowane w statywy typu selfie-stick, które łączone są przez bluetooth.

Podsumowanie

Dość dawno nie nosiłem żadnego zegarka, więc okres testów Kospet Hope był dla mnie pewnym wyzwaniem. Po kilku dniach przyzwyczaiłem się jednak, że nie muszę już co chwilę sięgać po telefon do kieszeni czy szukać go gdzieś na biurku czy stole. Zegarek wygląda elegancko i może być noszony zarówno do stroju sportowego, jak i na oficjalne uroczystości. Jedyny kłopot może sprawiać grubość koperty, ponieważ przy bardziej dopasowanych koszulach czasem będzie się wysuwał z mankietu.

Wybór tarczy jest wystarczający, zadowoli zarówno miłośników klasyki, jak i fanów krzykliwych, kolorowych wzorów. Sprawdzanie czasu przez wychylenie nadgarstka działa całkiem dobrze i zwykle nie ma potrzeby nawet dotykać urządzenia, aby zobaczyć aktywny ekran.

Fajnie działają również tryby sportowe, a odczyt pulsu przydaje się przy większych aktywnościach fizycznych. Zegarek zmotywował mnie, aby wziąść się bardziej za siebie i w oczekiwaniu na wiosnę przygotować formę na przyszłe rowerowe wycieczki.

Funkcje multimedialne to głównie dodatek, który działa, ale wymaga zmiany podejścia do obsługi ekranów dotykowych, ze względu na wielkość, i oczywiście kształt wyświetlacza. Na upartego można sprawdzić gdzie się znajdujemy na mapach Google, ale nie będzie to tak wygodne jak na tablecie czy chociażby nawet małym smartphone. Za to sprawdzenie poczty internetowej czy szybkie podejrzenie pogody to już nie problem. Wiele ułatwia wbudowany asystent głosowy.

Używanie zegarka w formie telefonu, jest dla mnie obecnie tylko ciekawostką, a nie niezbędnym elementem, więc nie będę oceniał tego elementu. Przydatne są za to powiadomienia ze smartphone, łatwo i szybko można odczytać SMS mając telefon w kieszeni lub nawet innym pomieszczeniu.

Ogólnie pozytywnie odbieram czas spędzony z Kospet Hope. Wydajność procesora jest w zupełności wystarczająca do tego typu sprzętu. Producent chwali się, że jest to pierwszy smartwatch z tak dużą ilością pamięci i rzeczywiście tak jest. 3 GB RAM i 32 GB ROM to nawet więcej niż potrzeba w tak małym urządzeniu. Największą wadą jest konieczność częstego ładowania zegarka, 2-3 dni to standard, gdy nie korzystałem zanadto z dodatkowych funkcji. Czyli kabel z magnetyczną końcówką zwykle jest u mnie gotowy do szybkiego podłączenia zegarka przed snem co drugi dzień - ładowanie zajmuje około 3 godziny.

Wady:

- dość gruba obudowa,
- czas pracy na baterii,
- system Android zamiast dedykowanego dla zegarków Android WearOS,
- brak zasilacza/ładowarki do urządzenia w zestawie.

Zalety:

- przyjemny i elegancki wygląd,
- obsługa sieci komórkowych - zegarek może zastąpić telefon,
- wydajny procesor,
- dużo pamięci RAM,
- pojemny "dysk",
- całkiem niezły aparat (jak na tego typu urządzenia),
- wymienne paski,
- wyświetlacz AMOLED,
- wbudowany GPS,
- magnetyczny kabel do ładowania,
- wodoodporność.

 

Dostępność

Zegarek Kospet Hope w wersji z 3 GB RAM i 32 GB ROM można kupić w cenie około 680 zł, w sklepie internetowym Gearbest.com

Istnieje jeszcze tańsza wersja recenzowanego zegarka. Jeżeli wystarczy nam 1 GB RAM i 16 GB ROM, to w cenie około 600 zł dostępny jest Kospet Hope Lite wprost ze sklepu Gearbest.com

Dostawa pocztą rejestrowaną jest bezpłatna i trwa około 15-28 dni roboczych.
Często dostępna jest również opcja dostawy Priority Line, która pozwala uniknąć dodatkowych opłat celnych w przypadku dostawy do Europy, w tym do Polski. Polecam wybrać tę opcję dostawy, nawet gdy wymaga drobnej dopłaty do przesyłki.

 

Promocja

Kospet Hope - promocja Gearbest

Sklep Gearbest.com prowadzi obecnie promocje. Zegarek Kospet Hope  po rabacie w ofercie Flash Sale kosztuje około 544 zł. Za opcję wysyłki Priority Line trzeba dopłacić 8 zł, ale minimalizuje ona ryzyko dodatkowych opłat celnych!

Promocja jest ograniczona czasowo do 25 lutego 2019 roku.

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Kliknij tutaj żeby się zarejestrować.

Zapomniałeś hasła?
Kliknij tutaj żeby otrzymać nowe.
Aktualne projekty
mTVGuide
Ukończone: 100%

Aktualizacja: 15.07.2022
Szukaj
Ostatnie artykuły
  Instrukcja obsługi
  A95X F3 Air II - rec...
  A95X F3 Air II - rec...
  Pojedynek najmocniej...
  Hakii Action - słuc...
  Tronsmart Element Me...
  Havit D006 Computer ...
  Tronsmart Element T2...
  Hakii Travel - głos...
  Hakii Mars - poręcz...
Statystyki
Online

Gości: 1
Użytkowników: 0
Statystyki rejestracji

Dzisiaj: 0
Wczoraj: 1
W tym tygodniu: 1
W poprzednim tygodniu: 1
W tym miesiącu: 7
W poprzednim miesiącu: 19
W tym roku: 63

Zarejestrowanych: 30902

Najnowszy: karolisia27